Baby Einstein

19. květen 2008 | 08.34 |
› 
Baby MozartKdo z rodičů by nechtěl mít ze svého dítka Einsteina, že? (i když - víte, že Einstein trpěl Aspergerovým syndromem, tedy poruchou příbuznou s autismem?) A právě na jménu tohoto génia postavila Julie Aigner-Clark v roce 1997 svůj byznys. A nutno dodat, že byznys velmi úspěšný, neboť nedávno vstoupil pod hlavičku Disney's jako "Where Discovery Begins". Už i u nás jsou k sehnání kazety a dvd s názvem Baby Einstein. Co to tedy je tak zázračného, ptáte se?

Jedná se o řadu multimediálních pomůcek, kazet, obrázků a hraček pro děti od tří měsíců (!) do tří let. Nejnovější studie sice prokázaly, že děti stimuluje víc prostředí, ve kterém žije - komunikace s lidmi, obyčejná procházka venku, šťourání klacíkem v hlíně než zírání na obrázky v televizi, ale na druhou stranu - když už odpočívat, proč nepustit ratolesti něco poučného, že. Mám pocit, že stránku na Wikipedii o tomto programu napsala konkurence nebo aspoň někdo, kdo nemá děti a tudíž potřebu si někdy od těch malých hadů odpočinout.

Ale takhle se přece recenze nepíše, říkáte si. Já vím. Takže trochu seriózněji:
Autoři spojili nejznámější jména - ta, o kterých se doslechl i nejzarytější odpůrce vědění a učení se do školy. Baby Einstein, samotný název - geniální. A k tomu názvy produktů: Baby Bach, Baby Mozart, Baby Beethoven, Baby Galileo, Baby daVinci, Baby Neptune, Baby Monet, Baby Shakespeare. Rodiče mají na výběr. Kdo chce mít doma geniálního malíře, sáhne po Monetovi, koho víc láká hudba, koupí Mozarta a vědci pořídí nemluvněti Galilea. Marketing? Za jedna!

Když jsem poprvé viděla dvd Baby Mozart, polila mě hrůza, musím říct. Sice krásná Mozartova hudba, ale u toho pohybující se hračky, vlastně stejné, jako by si někdo s dítětem hrál přes obrazovku. U dětí mělo ale dvd úspěch. Koblížce byl asi rok, když tohle psycho objevila a musím říct, že jsem kolikrát vděčila autorkám za to, že třeba v klidu uklidím, dám nádobí do myčky nebo pověsím prádlo. Koblížka seděla na gauči, oči upřené na obrazovce a na pár minut byl klid. A teď čekám komentáře, že jsem barbarská matka, která nechá dítě sledovat televizi. Ano, podobné soudy jsem taky vypouštěla z pusy, když jsem děti neměla (ale rodiče batolat asi vědí, o čem mluvím). Koukněte se na ukázku z tohohle videa:
Přežili jste? Výborně. A teď se ptáte, co to má společného s angličtinou? Něco přece. Několik kazet je věnováno právě jazyku. Děti se tak můžou naučit (resp. naposlouchat) jednoduché anglické říkanky nebo písničky. Vnímají zvuk jazyka a to je u takto malých dětí nejdůležitější. Stačí si uvědomit, že to tak dělají i se svým rodným jazykem (nebo je tu snad někdo, kdo si myslí, že roční dítě dokáže pochopit význam říkanky Šnečku, šnečku, vystrč růžky, dám ti krejcar na tvarůžky a troníček na tabáček, bude z tebe hajdaláček?). Zvuky, melodie slov - to je pro takové prcky nejdůležitější.

A nebyli by to Američané, aby nedokázali z jednoho nápadu vytřískat maximum. A tak si můžete pod hlavičkou Baby Einstein koupit i maňásky, plyšáky, kartičky s obrázky, malé knížečky a leporela, hračky, které dítě zná z kazet, nebo dokonce sedátka s logem a obrázky firmy, lahvičky a hrnečky, prostě všechno, na čem se dá vydělat.

hrazdička
No nekupte dětské výukové centrum za bratru 70 dolarů :), když jsou na něm ty samé chobotničky, jaké vaše batole zná z dvd Baby Neptun.


Ale vážně (už se mi to zase zvrtlo, co?): Mám pocit, že u všeho musí být rozum. Je fajn koupit si jednu, dvě kazety a občas je dětem pustit. Jednak uslyší hezkou hudbu, příjemné anglické říkanky a máte jistotu, že z videa nevykoukne ani jedna krvavá hrůza. Na druhou stranu asi není potřeba zásobit mimino celou sérií všech pomůcek. Někdy je opravdu lepší vzít kočárek a jít třeba na hřiště nebo do parku.

A pokud se chcete o celém programu dozvědět víc, nalistujte si přímo oficiální stránky Baby Einstein. Jsou tam ukázky, obrázky, můžete i vesele nakupovat nebo si přečíst další informace.

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.55 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře